Jak budować firmę, z której pracownicy nie mają ochoty odejść? Co zrobić, by pozyskać najlepszych specjalistów w branży? Jak realnie wpłynąć na ich lojalność? Czy to wszystko jest w ogóle możliwe w praktyce? Odpowiedzi padły podczas konferencji IT WELLBEING BRUNCH, która odbyła się 27.09.2019 we Wrocławiu.

Wellbeing wzbudza coraz większe zainteresowanie biznesu. Koncentruje uwagę na człowieku, jego potrzebach, nadziejach, pasjach. Nie od dziś wiadomo, że najbardziej produktywny i efektywny pracownik, to pracownik wypoczęty, zrelaksowany i szczęśliwy. Nie chodzi tu jedynie o wydajność w pracy. Firmy stale szukają sposobów na to, by budować lojalność swoich pracowników, a wellbeing nadaje się do tego doskonale. Szczególnie w branży IT, która rozwija się bardzo prężnie i w której rekrutacja prowadzona jest nieustannie. Wydawać by się więc mogło, że jeśli ktoś ma potrzebę wdrożenia wellbingu to właśnie branża IT.

IT WELLBEING BRUNCH to pierwsze spotkanie tego typu, którą skierowano do konkretnego sektora rynku. Dedykowana została właścicielom i zarządom firm IT, a w szczególności tym odpowiedzialnym za dobrostan psychofizyczny (wellbeing) i szczęście pracowników. Na miejsce wydarzenia wybrano Wrocław – miasto, w którym IT ma się wyjątkowo dobrze. Według Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej branżę IT (oraz branże pokrewne) buduje tam ponad 200 firm i przeszło 25 tys. osób. To jeden z najszybciej rozwijających się sektorów.

Program spotkania przewidywał trzy wystąpienia, panel dyskusyjny oraz networking. Zaproszeni specjaliści oraz goście wykorzystali spotkanie do wymiany swoich doświadczeń, idei, ale i obaw związanych z wellbeingiem.

Witam Was wellbeingowo” – tak powitała gości Agnieszka Czerkawska, CEO Wellbeing Institute. To ona czuwała nad przebiegiem spotkania, dbając o to, by goście poczuli klimat wellbeingu. Jako pierwsza przemawiała Agata Pelc, dyrektor zarządzająca Wellbeing Institute. Dzięki wyjątkowej charyzmie wciągnęła gości do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu. Przekonywała, że wellbeing nie musi być drogi, ponieważ bezkosztowe rozwiązania przynoszą najwięcej korzyści. Najważniejsze, to wdrożyć wartości firmy i zaangażować pracowników do uskuteczniania ich w codziennej pracy. Powołała się na tegoroczne badania, wg których 50% pracowników IT jest zainteresowanych zmianą pracy. Z kolei to, co mogłoby ich przekonać do tej zmiany to większa pensja (najwięcej głosów) oraz atmosfera i swobodna kultura organizacyjna (drugi punkt na liście). To ważne informacje, które wskazują, że wellbeing może odmienić branżę IT.

Drugie wystąpienie należało to Trevora Coyne i jego żony Gabrieli Ziółkowskiej-Coyne, którzy udowodnili, że firma prowadzona w duchu wellbeing to nie mrzonki, ale rzeczywistość. Ich firma Ops Talent to wzór do naśladowania. Zdobyła uznanie i międzynarodowe nagrody oraz to, co najważniejsze – szacunek i lojalność pracowników. By odnieść sukces trzeba stworzyć pracownikom szczęśliwe środowisko pracy, pozbyć się stresu związanego z pracą, a nowych pracowników weryfikować pod kątem umiejętności miękkich, by przekonać się, że wyznają podobne wartości i odnajdą się w zespole. You need people to be happy – mówił T. Coyne.

Jako trzeci głos zabrał Łukasz Stryjski, CEO ITcruitment, pierwszej w Polsce wellbeingowej agencji rekrutacyjnej w branży IT, który przekonywał, że pracę powinna określać jakość. Należy rozumieć ją kompleksowo. Efekty pracy powinny być jakościowe, ale nie można zapomnieć o jakościowych warunkach pracy. Lata doświadczenia w branży IT obnażyły przed nim realia. Problemem jest to, że ową jakość często się obiecuje, ale rzadko dostarcza. Jako rozwiązanie wskazał trzy obszary, na które należy zwrócić szczególną uwagę. O pracowników trzeba dbać (dostarczać im jakość) dając poczucie wpływu na to co robią. Zapewniać im realne wyzwania, zarówno te związane z pracą, jak i rozwojem osobistym. Po trzecie trzeba sprawić, by faktycznie poczuli się częścią zespołu. Łukasz zwrócił uwagę, że tak naprawdę wellbeing to pragnienie każdego z nas – każdy chce pracować w pozytywnym miejscu i być szczęśliwym człowiekiem. Jeśli o to zadbamy, zarówno dla pracowników na poziomie junior, jak i senior, lojalność pracowników w branży IT przestanie być tak wielkim problemem jakim jest obecnie. Nie będą zmieniać pracodawcy za 1000 zł podwyżki w nowej firmie i obietnicę, że będzie fajniej.  Kluczowe jest słuchanie, rozmawianie o potrzebach już na etapie rekrutacji, by docelowo stworzyć miejsce pracy dopasowane do kandydata.

Spotkanie IT WELLBEING BRUNCH odbyło się po to, by dotrzeć do świadomości branży i wskazać uwagę na fakt, że rozwiązanie jej codziennych problemów jest na wyciągnięcie ręki. Wnioskiem płynącym ze spotkania było stwierdzenie, że wellbeing to już nie tylko trend, a nowy standard, którego oczekują pracownicy. To sposób na to, by firma zaczęła stanowić żywy organizm – zdrowy i szczęśliwy, a dzięki temu wydajny i efektywny. Żegnając się, organizatorzy zapowiedzieli już kolejną konferencę Wellbeing w Praktyce, która zaplanowana jest na marzec 2020r. w Warszawie na Stadionie Narodowym.