Miejska Galeria Sztuki już dawno nie gościła tyle osób. Tłumy jakie się tam pojawiły zwabił nie kto inny jak mistrz plakatów – Andrzej Pągowski. Były prace jego autorstwa, rozmowy, autografy i książka pt. Być jak Pągowski. Wieczór należał do wyjątkowo udanych.

 

Pojawienie się Andrzeja Pągowskiego w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie bez wątpienia uchodziło na jedno z najważniejszych wydarzeń jesieni. Słynny grafik przybył tam na wernisaż wystawy zorganizowanej z okazji 40-lecia jego pracy twórczej. W ramach wystawy zaprezentowano 40 plakatów, po jednym na każdy rok twórczości. Selekcji dokonał sam Pągowski, kierując się subiektywnymi kryteriami. Pojawiły się więc zarówno plakaty powszechnie znane, jak i te, które do popularnych nie należą, ale noszą w sobie silny ładunek emocjonalny autora.

Na wydarzenie tłumnie przybyli miłośnicy sztuki i prac Andrzeja Pągowskiego. Nie zabrakło znanych postaci, takich jak Bartosz Frączek, Olek Klepacz, Tomasz Lubaszka, Radna Miasta Częstochowy Małgorzata Iżyńska czy Jan Chojnacki. Na wernisażu gościła również Agnieszka Pająk, CEO My Way Media wraz ze swoją 10 miesięczną córeczką – najmłodszym uczestnikiem wydarzenia. Wszyscy ustawiali się w niekończącej się kolejce, by zamienić choć kilka słów z grafikiem lub poprosić o autograf. Wcześniej jednak artysta opowiedział m.in. o okolicznościach powstania najsłynniejszych prac, współpracy z Krzysztofem Kieślowskim czy społecznym oddziaływaniu jego twórczości.

 

 

 

W założeniu wystawa miała eksponować 40 plakatów Andrzeja Pągowskiego, tymczasem w sąsiedniej Sali Śląskiej znalazły się jeszcze dwa plakaty: pierwszy do filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, drugi – reklamujący częstochowską wystawę.

Rolę kuratora wystawy pełniły Anna Paleczek-Szumlas oraz Barbara Major. Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Częstochowy.

Plakaty Andrzeja Pągowskiego można będzie oglądać do dnia 2.12.2018.